Home Aktualności CV
Testy Zainteresowania naukowe Statystyki dorobku Prace najczęściej cytowane Prace najczęściej przeglądane Recenzje Dydaktyka Promotor Ogólna tematyka seminarium Bazy ORCID
|
Praca: Gospodarowanie kapitałem ludzkim i zarzą ... |
| | |
Redakcje naukowe | Artykuły naukowe | Rozdziały w monografiach |
 | Redakcja naukowa: Gospodarowanie kapitałem ludzkim i zarządzanie zasobami ludzkimi - wybrane aspekty
M.Kunasz, S.Misiak-Kwit
Exit, Warszawa 2021.
Cytowań: 0 Wejść: 45 Pobrań 0 |
|
NOTKA O MONOGRAFII Rozważania na temat gospodarowania czynnikiem ludzkim w procesach gospodarczych jak i zarządzania nim w rzeczywistości organizacyjnej spaja teoria kapitału ludzkiego. Na jej gruncie wybrane nakłady publiczne bądź nakłady gospodarstw domowych i przedsiębiorstw kształtujące kapitał ludzki jednostek należy traktować w kontekście inwestycyjnym, konfrontując je z uzyskiwanymi efektami. W skali makro bada się inwestycje w kapitał ludzki w kontekście podnoszenia tempa wzrostu gospodarczego. W perspektywie organizacyjnej efekty rozpatruje się w kontekście osiąganej pozycji konkurencyjnej badanego podmiotu. Efekty inwestycji w kapitał ludzki w perspektywie indywidualnej rozpatruje się z kolei przez pryzmat siły przetargowej jednostki na rynku pracy i uzyskiwanego wynagrodzenia.
Prezentowana monografia odzwierciedla swoistą wieloaspektowość problematyki gospodarowania kapitałem ludzkim. Ma charakter interdyscyplinarny, zawiera bowiem rozważania prowadzone na gruncie ekonomii oraz nauk o zarządzaniu i jakości. W pierwszym przekroju w prezentowanej monografii dominują rozważania dotyczące rynku pracy - mechanizmu koncentracji popytu i podaży pracy. W drugim przekroju skoncentrowano się w monografii na wybranych zagadnieniach zarządzania kapitałem ludzkim w sektorze publicznym. Istotne miejsce w monografii zajmują zagadnienia odpowiedzialnego bądź nieodpowiedzialnego zachowania organizacji w kontekście ujawniających się dysfunkcji i patologii środowiska pracy. Wspomniane zagadnienia wyznaczają strukturę rozprawy, którą tworzy 20 rozdziałów zamkniętych w trzech przywołanych grupach tematycznych.
Pierwsza część monografii koncentruje się na wybranych zagadnieniach gospodarowania kapitałem ludzkim ze szczególnym uwzględnieniem problematyki analiz rynku pracy w ujęciu krajowym i regionalnym. Ta część obejmuje 8 rozdziałów.
Monografię otwiera rozdział, w którym przeprowadzono analizę wybranych społeczno-ekonomicznych czynników wpływających na gospodarowanie kapitałem ludzkim w województwie zachodniopomorskim. W kolejnych dwóch rozdziałach w analizach skoncentrowano się na podstawowych miarach rynku pracy w przekroju danych dla Polski. Zidentyfikowano determinanty kształtowania się popytu na pracę w Polsce, poddając analizie ich oddziaływanie na popyt na pracę czy też funkcjonowanie rynku pracy. Następnie skoncentrowano się na czynnikach determinujących aktywność zawodową kobiet i mężczyzn na rynku pracy. W czwartym rozdziale 5 skoncentrowano się na kwestiach oceny wsparcia podmiotów rynku pracy w Regionalnym Programie Operacyjnym na przykładzie województwa zachodniopomorskiego. W kolejnym rozdziale zogniskowano się na problematyce bezpieczeństwa zatrudnienia i zatrudnialności - kwestiach rozpatrywanych na gruncie koncepcji flexicurity. Ten rozdział prezentuje przegląd literatury światowej we wspomnianym obszarze. W dwóch kolejnych rozdziałach Autorzy spoglądają na rynek pracy z perspektywy dwóch specyficznych grup jego potencjalnych uczestników: studentów oraz seniorów, w pierwszym przypadku - w kontekście przedłużonej tranzycji w gronie studentów, w drugim zaś przypadku - w kontekście aktywizacji zawodowej analizom poddano skłonność do przedsiębiorczości w obu przywołanych wcześniej grupach. Tę część monografii zwieńcza rozdział poświęcony migracjom na rynku pracy osób z wykształceniem wyższym. Analiza prowadzona jest na przykładzie regionalnego rynku pracy w województwie podkarpackim.
Druga część monografii koncentruje się na kwestiach zarządzania kapitałem ludzkim w sektorze publicznym. Obejmuje ona swoim zakresem 6 rozdziałów.
Kontekst teoretyczny rozważań został nakreślony w rozdziale dziewiątym. W kolejnym rozdziale dokonano analizy i oceny poziomu rozwoju instytucjonalnego w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi w urzędach gmin miejskich. Prace analityczne prowadzono na przykładzie adekwatnych urzędów w województwie świętokrzyskim. W dalszej części rozważań skoncentrowano się na czynnikach kształtujących satysfakcję z pracy. Analizom poddano czynniki kreujące szczęśliwego pracownika w rzeczywistości współczesnych organizacji. W te rozważania wpisano także kwestie budowania kultury organizacyjnej sprzyjającej osiąganiu satysfakcji w pracy. W dwóch kolejnych rozdziałach skoncentrowano się na jednej z grup zawodowych funkcjonujących w sektorze publicznym - nauczycieli. W rozdziale trzynastym zaproponowano, po przeprowadzeniu diagnozy postaw wobec własnej pracy nauczycieli akademickich w wieku 55+, propozycje kierunków zmian systemowych zwiększających satysfakcję z pracy. W rozdziale wieńczącym tę część monografii skoncentrowano się na kwestiach podnoszenia kwalifikacji zawodowych nauczycieli z wykorzystaniem instrumentarium szkoły ćwiczeń.
W ostatniej części skoncentrowano w monografii rozdziały, które dotyczą odpowiedzialnego postępowania organizacji, również w kontekście zapobiegania dysfunkcjom i patologiom środowiska pracy. Ta część monografii zawiera 6 rozdziałów. W piętnastym rozdziale skoncentrowano się na określeniu nieodpowiedzialnych działań wobec pracowników w małym przedsiębiorstwie. Następnie skoncentrowano się na wybranych kluczowych obszarach realizacji działań personalnych w zakresie zwalniania i sprawiedliwego ich wynagradzania. Dwa kolejne rozdziały poświęcone zostały problematyce zarządzania stresem (w pracy ratowników medycznych i ogólnie w rzeczywistości organizacyjnej 6 naznaczonej pandemią COVID-19). Ostatnią część monografii kończy rozdział, w którym przeprowadzono analizę poziomu wypalenia zawodowego wśród pracowników dużych przedsiębiorstw.
|