Home Aktualności CV
Testy Zainteresowania naukowe Statystyki dorobku Prace najczęściej cytowane Prace najczęściej przeglądane Recenzje Dydaktyka Promotor Ogólna tematyka seminarium Bazy ORCID
|
Praca: Społeczna odpowiedzialność biznesu - mat ... |
| | |
Redakcje naukowe | Artykuły naukowe |
 | Monografia: Społeczna odpowiedzialność biznesu - materiały szkoleniowe
M.Kunasz, E.Mazur-Wierzbicka, S.Misiak, P.Zwiech
Instytut Nauk Społecznych, Szczecin 2011.
Cytowań: 0 Wejść: 54 Pobrań 0 |
|
NOTKA O MONOGRAFII Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstwa to koncepcja, zgodnie z którą przedsiębiorstwa dobrowolnie uwzględniają problematykę społeczną i ekologiczną w swojej działalności komercyjnej i stosunkach z zainteresowanymi stronami. Przedsiębiorstwa coraz częściej angażują się w sprawy społeczne i wykorzystują CSR do realnego rozwiązywania problemów. Dzięki idei CSR przedsiębiorstwo ponosi odpowiedzialność za swoje działania, a jednocześnie umacnia swoją pozycję na rynku. Nakłada na siebie dobrowolnie pewne ograniczenia licząc na pozytywny odzew ze strony rynku i społeczeństwa. Zainteresowanie problematyką CSR w ostatnich latach stale wzrasta. Świadczy o tym rosnąca liczba publikacji, referatów konferencyjnych oraz opracowań empirycznych w krajowej, jak i światowej nauce.
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie problematyki społecznej odpowiedzialności firmy jako fenomenu wielowymiarowego, w możliwie najpełniejszym zakresie perspektyw (w odniesieniu do obszarów: społeczeństwo, rynek, ekologia i pracownicy).
Praca ma charakter teoretyczny, a jej strukturę tworzy 5 rozdziałów. W rozdziale pierwszym opisano podstawowe zagadnienia związane z społeczną odpowiedzialnością firmy. Zdefiniowano pojęcie oraz przedstawiono rys historyczny ukazujący rozwój koncepcji CSR. Dodatkowo przedstawiono argumenty zwolenników i przeciwników tej idei. W rozdziale drugim przedstawiono podstawowe formy wspierania działań społecznych przez przedsiębiorstwa. Rozdział ten zawiera również charakterystykę etycznego rynku pracy oraz takich zjawisk jak marginalizacja i nierówności społeczne. W trzecim rozdziale zwrócono uwagę na problematykę powiązań koncepcji CSR z rynkiem. Skoncentrowano się na kwestiach: odpowiedzialności produktowej firmy, odpowiedzialnego zaopatrzenia i dystrybucji, odpowiedzialnej polityki cenowej oraz odpowiedzialnej komunikacji marketingowej w biznesie. W rozdziale czwartym charakteryzowano koncepcję zrównoważonego rozwoju, a w szczególności zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw. Ukazano znaczenie obszaru ekologicznego w społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, przedstawiono podstawowe proekologiczne, dobrowolne zachowania przedsiębiorstw. W rozdziale piątym podkreślono wagę etycznego zarządzania zasobami ludzkimi, w szczególności problemów zatrudniania, oceniania i motywowania pracowników.
SŁOWA KLUCZOWE: csr, społeczna odpowiedzialość biznesu, biznes społecznie odpowiedzialny
|